אנדומטריוזיס היא בעיה גניקולוגית כרונית שכיחה, המופיעה ב – 10-15% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות, בכ – 50-60% מנשים ונערות עם כאב אגני כרוני, ועד 50% מנשים עם בעיות פוריות. הבעיה מתאפיינת בקיום של רקמה דמויית רירית רחם (בלוטות ומשתית) באתרים שונים מחוץ לחלל הרחם עצמו, ועשויה לגרום לתסמינים אשר מלווים בהפרעה משמעותית באיכות החיים של האישה. הלזיות נחלקות לשלושה סוגים: אנדומטריוזיס שטחי (פריטוניאום ו/או שחלה), אנדומטריומה בשחלה (אנדומטריומה), ואנדומטריוזיס עמוק (deep infiltrating endometriosis – DIE). באנדומטריוזיס עמוק יש מעורבות נרחבת ועמוקה של איברי האגן היכולה לכלול את שלפוחית השתן, הנרתיק, המעיים, רצועות הרחם, והחלק האחורי של צוואר הרחם, עם או בלי ציסטות בשחלות.

הטיפול באנדומטריוזיס מהווה אתגר הכולל גישות תרופתיות, ניתוחיות או שילוב של השתיים. כירורגיה לפרוסקופית לכריתת הנגעים יכולה לשאוף לסלק את המחלה, אך במקרים של אנדומטריוזיס עמוק וחודרני, הדבר כרוך בזמני ניתוח ארוכים, מיומנות ניתוחית מצויינת ומעורבות רב-תחומית. גורמים אלו מחזקים את הצורך בביצוע הערכה מקדימה, מדוייקת ככל האפשר, לזיהוי כל הנגעים האנדומטריוטיים טרם קביעת טיפול הבחירה ובוודאי טרם בחירת האופציה הכירורגית.

האבחון של אנדומטריוזיס עשוי להתעכב מהופעת התסמין הראשון ועד לביצוע אבחנה מדוייקת בעד 8 שנים, עקב הערכה לא מספקת של המטופלת בשלבים המוקדמים של המחלה. האנמנזה והבדיקה הקלינית השגרתית אינן מספקות מידע מהימן לגבי היקף המחלה וחומרתה. אמצעי הדימות הקיימים לאבחון נוכחות, מיקום והיקף המחלה הם אולטרסאונד וגינלי (TVUS), אולטרסאונד רקטלי (TRUS), אנדוסקופיה סונוגרפית רקטלית (RES), חוקן בריום, ותהודה מגנטית.

עם ההתקדמות בטכנולוגית האולטרסאונד, מתאפשרת היום הערכה טרום ניתוחית בלתי חודרנית באמצעות אולטרסאונד וגינלי (נרתיקי). טכנולוגיה זו הינה זמינה, דינמית, נסבלת היטב על ידי המטופלות, ואינה מצריכה אלחוש, ומספקת תמונות באיכות גבוהה וברזולוציה מעולה (מוכרת גם שם: אולטרסאונד אנדומטריוזיס). בשנים האחרונות מספר עבודות הראו שזהו גם האמצעי המדוייק ביותר לאבחון ברב מקרי האנדומטריוזיס, הן באנדומטריומה בשחלה, הן במיקומים אחרים באגן הרחם, ובמיוחד במקרים של אנדומטריוזיס חודרני עמוק DIE.

מצגת אנדומטריוזיס – Endometriosis – 2018

האם אפשר לאבחן אי פוריות בארצות הברית – Endometriosis and infertility

אדנומיוזיס:

אולטרסאונד אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס של המעי:

אנדומטריוזיס של המעי - בדיקת אולטרסאונד

אנדומטריוזיס של שלפוחית השתן:

אנדומטריוזיס של שלפוחית השתן - בדיקת אולטרסאונד

 

ד"ר אייזנברג שייכת לצוות המרכז לאנדומטריוזיס במרכז הרפואי שיבא תל השומר ומבצעת את בדיקות האולטרסאונד.

אנדומטריוזיס של שריר הרחם (אדנומיוזיס) אנדומטריוזיס של המעי אנדומטריומות דבוקות אנדומטריוזיס של שלפוחית השתן